«Արահետ»-ը հայի էության վերածննդի ճանապարհն է։ Լեռների հետ մեր կենսական կապը վերականգնելով՝ մենք վերագտնում ենք հայրենատեր լինելու գիտակցությունն ու ուժը:
«Արահետ»-ը լեռնարշավային ամենամյա առաջնություն է, որն առաջին անգամ իրականացվել է 2023 թվականին։  Առաջնության նպատակն է զարգացնել լեռնագնացության մշակույթը բնակչության շրջանում։  «Արահետ»-ը նախատեսված է 16 տարին լրացած բոլոր անձանց համար, ովքեր հետաքրքրվում են լեռնագնացությամբ։ Առաջնության մասնակցությունը 6 հոգուց բաղկացած խմբերով է։
* 16-ից 18 տարեկանները առաջնությանը մասնակցում են ծնողների համաձայնությամբ՝ չափահաս ավագի ուղեկցությամբ։
Արահետ 2025-ը կանչում է
Մասնակցիր Արահետ 2025-ին քո թիմով։ Այն այս տարի կիրականացվի հունիսի 21-22-ին Լոռու մարզում: Առաջնությունն առաջին անգամ կունենա 2 առանձին կատեգորիաներ՝ պրոֆեսիոնալ և սիրողական արշավախմբերի համար։
Ինչի՞ համար է
Մենք վերականգնում ենք հայի կենսական կապը լեռների հետ՝ զարգացնելով լեռնագնացության մշակույթը և ստեղծելով հզոր համայնք, որը պատրաստ է դիմակայել ֆիզիկական ու հոգևոր մարտահրավերների։
Լեռնագնացության մշակույթի և լեռնային պայմաններում բնակչության ֆիզիկական կարողությունների զարգացման զուգահեռ՝ առաջնությունըր․
• նպաստում է մարդ-բնություն կապի ամրապնդմանը՝ ընդգծելով լեռնային տարածքների ուսումնասիրության և պահպանման կարևորությունը,