What is it?
“Arahet” is the path to the revival of the Armenian essence. By restoring our vital connection with the mountains, we rediscover the consciousness and strength of being the stewards of our homeland.
“Arahet” is an annual mountain hiking championship first held in 2023. Its aim is to develop the culture of mountaineering among the population. “Arahet” is designed for all persons 16 years of age and above who are interested in mountaineering. Participation in the championship is in groups of 6 people.
* Participants between 16 and 18 years old join the championship with parental consent and must be accompanied by an adult leader.
Arahet 2025 is calling
Join Arahet 2025 with your team. This year it will take place on June 21-22 in the Lori region. For the first time, the championship will have 2 separate categories – for professional and amateur hiking groups.
What is it for?
We are restoring the vital connection of Armenians with the mountains by developing the culture of mountaineering and creating a powerful community that is ready to face physical and spiritual challenges.
In parallel with developing the culture of mountaineering and the physical capabilities of the population in mountain conditions, the championship:
• strengthens the connection between humans and nature, emphasizing the importance of exploring and preserving mountain areas,